БУКУРЕЩ - ЕДИН ДЕН В "ПАРИЖ НА ИЗТОКА" И РУСЕ - "МАЛКАТА ВИЕНА"
На румънски език името на град Букурещ (Bucureşti) е съзвучно с думата "радост" (bucurie) и често е наричан Град на радостта. Заради красивата си архитектура пък е сравняван с френската столица Париж. Многолик, космополитен, исторически и изящен - град на контрасти, архитектура и очарование.
След 2-3 минути ходене пеш се озовахме в красивия район Липскани (Strada Lipscani). Това е историческият център на Букурещ, който е запазил чара на стария град с красивите си сгради, плетеница от каменни улчики, китни кафененца и магазинчета.
Впечатляваща е и сградата на Спестовната каса (Palatul CEC) – най-старата румънска банка, построена през 1900 г., върху останките на средновековен манастир. Националният музей на румънската история е разположен точно срещу палатата на Спестовната каса. Неусетихме как са изминали два часа.
Отправихме се към "Ханът на Манук" (Hanul lui Manuc) – най-красивият в Румъния и едно от задължителните места, които бяхме решили да посетим, намира се пак в стария град.
Сградата е била построена през 1808г. от Емануел Мирзаян, известен повече като Манук-бей, роден през 1769г. в град Русе. През 1812г. в сградата на хана бил подписан мирният договор, с който завършила руско-турската война. Тук са се провеждали мирните преговори след приключването на Сръбско-българската война през 1885г. и на Междусъюзническа война през 1913г.
И така, видяхме,че в делнични дни - от понеделник до петък от 11 до 16 часа се предлага обедно меню - 23 леи на човек. Решихме да се възползваме от предложението. Имахме възможност да избираме от всяка позиция по едно - супа/предястие - от 5 вида, основно ястие от 4 вида, салата - 2 вида, гарнитура - 2 вида. По препоръка на серитьорката си поръчах " Polenta with cheese and cream"- качамак със сирене и сметана, много ми хареса. Основното ястие беше хрупкаво филе от хек, свинско печено с гарнитури, заедно със салатки - кисели краставички и зеле... Всичко беше много вкусно, хапнахме добре и продължихме с разходката.
Платихме паркинга на автоматите и се запътихме към Музея на селото. Не го бъркайте с Музея на румънския селянин- различни са. По пътя се спряхме на Триумфалната арка (Arcul de Triumf). Подобно на тази в Париж е построена в памет на войниците от Първата световна война. Проектът е дело на известния архитект Петре Антонеску, по чийто план е изградена и внушителната сграда на Парламента. Нея бяхме посетли предишния път и затова сега бяхме набелязали друг маршрут.
Целият комплекс е раположен в красив парк, близо до езеро. Билетът за вход е 15 леи на човек.
Интересно беше, че имаше заведения за всеки вкус - ресторанти с типична румънска куня ,но и с арабска, турска, гръцка и китайска. Атмосферата на вечерния стар град е различна от през деня, зради туристите и местните излязли на разходка. Към 20 часа се отправихме към границата. За минаване на Дунав мост към България таксата е по-висока - 14 леи. Към 22.30 часа си бяхме у нас - изпълнени с много нови впечатления и положителни емоции.
Ако решите да посетите Букурещ с нощувка в Русе- няма да съжалявате. Русе е един от най-красивите градове в България.
Аристократичният и романтичен дух на града ще ви очароват.
Често е наричан „Малката Виена“, заради архитектурата и многобройните сгради-паметници на културата. Тук са застъпени стиловете необарок, модерн, неокласицизъм и сецесион. Разхождайки се в Русе ще откривате малки и големи площади, красиви фонтани и цветни градини .
Сградите са проектирани от италиански, австрийски, немски и български архитекти .
Можете да се разходите в красивите паркови зони, центъра на града, по крайбрежната алея или да похапнете или пиете кафе в някое от симпатичните заведения.
Освен това Русе има и много възможности за нощен живот- дискотеки и клубове, едни от най-модерните не само в България.
както и да посетите местното информационно туристическо бюро, което се намира в центъра, за да си подарите незабравимо и пълноценно преживяване в този красив, романтичен град на река Дунав.